Video

Ochrona buraka cukrowego

Chwasty

Dobry gospodarz powinien posiadać może i ładny dom z dużym ogrodem, nowoczesne ciągniki rolnicze w swoim gospodarstwie, ale również i brudne buty. Dlaczego? Będą one dowodem wkładanych staranności oraz dbałości względem uprawianych na polu roślin. Są to żywe organizmy, którym należy się opieka i bezpieczeństwo już od ich pierwszych faz rozwojowych.

Wykonywanie zabiegów fungicydowych wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kiełkujących roślin buraka cukrowego, ponieważ są one bardzo wrażliwe na większość substancji chemicznych. Tak więc w efekcie, burak, któremu dostarczono znacznie mniejszą dawkę silnych preparatów, posiada o 1 lub 2 pary liści więcej.

Wśród grupy chwastów, które zostały zauważone na polu wystąpiły fiołek, chaber, tobołek, rumianek, komosa biała – uporczywa, wyrastająca w międzyrzędziach plantacji. Również zaobserwowano obecność rdestu ptasiego, którego nie pokonają nawet najsilniejsze środki z aktywnymi substancjami chemicznymi. Można je zwalczyć kombinacją mieszaniny różnych preparatów i przede wszystkim tylko we wczesnych fazach rozwoju rośliny.

– W fazach późniejszych, ten rdest jest naprawdę nie do zniszczenia. Co prawda, ciągnie się on nisko po ziemi, kiedy się zewrą międzyrzędzia to jest on schowany między burakami. Natomiast jest to ciągle pasożyt, chwast, który zabiera wodę i składniki pokarmowe w międzyrzędziach – mówił Tokarczyk.

Ponadto, rumian, bodziszek polny czy rdest powojowaty – nie tak bardzo uciążliwy jak wcześniej wspomniana odmiana rdestu ptasiego.

Na badanym w tym odcinku polu, nie zaobserwowano nowo wyrastających chwastów, tym samym jest to efekt skuteczności przeprowadzonych zabiegów chwastobójczych. Już niebawem będziemy mogli ponownie ocenić stan uprawy buraka cukrowego, przyjrzeć się jego fazie rozwojowej, a także zwrócić uwagę na możliwe ewentualne zagrożenia.

 

[yikes-mailchimp form=”1″]

54321
11946
Share it!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.